Astronomi 2025 – nr. 1

Har du lyst til å ta fine bilder av stjernehimmelen og nordlyset? I denne utgaven får du mange gode tips om hvordan du kommer i gang med dette.

Du finner også som vanlig siste nytt fra verdensrommet, oversikt over stjernehimmelen i vinter, en historisk artikkel. I tillegg har vi startet opp med en gjennomgang av alle de lokale astronomiforeningene i Norge. Først ut er Hammerfest Astronomiforening.

Oversikt over innholdet:

  • Den første milliarden år: Observasjoner med Webb-teleskopet har vist oss nye sider av det unge universet.

  • Teleskoper på Månen? Her er noen av prosjektene som kan bli realisert.

  • Binære svarte hulls trege dans: Galaksekollisjoner fører supermassive svarte hull i bane rundt hverandre, men de bruker for lang tid på å slå seg sammen.

  • Kom i gang med astrofoto: Alt du trenger for å ta bilder av stjernehimmelen, er en mobiltelefon.

  • Jakten på nordlyset: Med litt øvelse kan du ta fine bilder av nordlyset.

  • Bli kjent med: Hammerfest Astronomiforening: Norges nordligste astronomiforening er i full akvititet.

Faste spalter

    • Astronytt: Siste nytt fra verdensrommet.
    • Barnas univers: Månen – bli kjent med vår nærmeste kosmiske nabo.
    • Historisk: Solkongen Richard Carrington utførte grundige observasjoner av solflekker og gjorde flere banebrytende oppdagelser.

    • Stjernekart: stjernehimmelen i mars.
    • Planetene: slik du kan se dem i vinter.
    • Stjernebilder: Lille bjørn og Dragen
    • Astrogalleri

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.